Vainikėliai ir tilteliai
Dantų vainikėliai (karūnėlės) yra nenuimami protezai, kurie tvirtinami ant nuosavo nušlifuoto danties ar implanto protezavimo atramos.
Kai prarandamas vienas ar keletas greta esančių dantų, jiems atstatyti šlifuojami mažiausiai du dantys, ribojantys defektą ir gaminamas tiltinis protezas (tiltelis). Taip atstatoma buvusių dantų funkcija, kramtymas tampa efektyvesnis.
Vainkėliams ir tilteliams gaminti naugojami tiek metalo keraminiai (porcelianas ant metalinio karkaso), tiek bemetalės keramikos (stiklo keramika ar porcelianas ant cirkonio oksido karkaso) protezai.
Gydytojas odontologas suplanuoja būsimo protezo konstrukciją, šlifuoja dantis, o pats protezas gaminamas atestuotoje dantų technikų laboratorijoje.
Išimami protezai
Pacientui praradus daug ar net visus dantis, juos atstatyti būtina. Priešingu atveju maistas tinkamai nesukramtomas, sutrinka skrandžio veikla, ilgainiui dėl likusių dantų perkrovimo, pastarieji pradeda klibėti ir juos tenka pašalinti. Bedančiai žmonės sunkiau pritampa kolektyvuose, atsiranda socialinė atskirtis. Jei prarasti visi dantys, gaminame plastmasines plokšteles. Jos sugrąžina žmogui kramtymo funkciją.
Jei dar yra likusių nuosavų dantų, bet tiltiniais protezais defektų ištaisyti neįmanoma, siūlome lanko-atraminį protezą, kuris kabliukų ar užraktų pagalba tvirtinamas prie likusių dantų. Bėgant laikui, lanko-atraminius protezus ir plastmasines plokšteles reikia perbazuoti t.y. pridėti papildomą plastmasės sluoksnį nuo dantenų pusės, nes patirpus kaului ir sužemėjus alveolinei ataugai tarp protezo ir dantenų atsiranda nedidelis plyšelis, kuriame gali pradėti kauptis maisto likučiai, o pats protezas gali neigiamai veikti atraminius dantis. Tinkamai prižiūrint, paprastai problemų nebūna.
Svarbiausia, kad išimami protezai padeda atstatyti ne tik kramtymo efektyvumą, estetiką, bet ir žandikaulio sąnario funciją, dėl ko sumažėja sąnario traškėjimas, ūžesiai ausyse, kiti nemalonūs pojūčiai.